Poslal Vás Váš všeobecný lekár alebo iný špecialista všeobecnej medicíny na vyšetrenie „zubných fokusov“ k zubnému lekárovi? Viete prečo je dôležité ich objaviť a okamžite tento stav riešiť? Pri vyšetrení ide o zistenie prítomnosti ložiskovej infekcie zubného pôvodu (odborný názov - fokálna dentogénna infekcia).
Čo je ložisková infekcia v ústnej dutine a aké je jej nebezpečie pre zdravie?
Na úvod je potrebné vedieť, že aj zdravá ústna dutina obsahuje viac ako polovicu mikroorganizmov, ktoré žijú v rôznych orgánoch ľudského tela ako naša súčasť. V ústach žije 6 miliárd mikroorganizmov predstavujúcich 300 – 500 rôznych bakteriálnych druhov. Tieto baktérie vytvárajú orálny mikrobiálny ekosystém, ktorý je dynamický, extrémne citlivý k rôznym zmenám v ľudskom organizme počas celého života. Už napríklad pri chrípke, kedy sa zníži odolnosť tela, sa počet týchto baktérií výrazne zvýši a niektoré z týchto baktérií sa stávajú pre ústne tkanivá škodlivé. Iný je príklad ak jedinec konzumuje veľa sladených nápojov a pochutín, tak baktérie zubného kazu znásobia svoj počet, vylučujú kyseliny, ktoré rozpúšťajú zubnú sklovinu a vzniká zubný kaz. Obdobne ak nie je dostatočne odstraňovaný bakteriálny povlak zo zubov dôslednou ústnou hygienou baktérie nie sú odstraňované a spôsobujú zubný kaz alebo zápal ďasien.
Najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia ústnej dutiny sú zubný kaz a zápal ďasien a závesného aparátu (parodontu). Ak tieto ochorenia nie sú liečené, baktérie ktoré ich vyvolávajú prenikajú do okolitého kostného lôžka, kde vyvolávajú zápal. Takýto stav sa nazýva ložisková infekcia zubného pôvodu.
Za ložiskovú infekciu v ústnej dutine najčastejšie považujeme :
- tzv. mŕtve zuby, ktoré nemajú ošetrenú zubnú dreň v koreňových kanáloch (vznikajú ako následok neliečeného zubného kazu)
- zápal v okolí hrotu koreňa zuba, ľudovo nesprávne označovaný ako „vačok koreňa“
- nedostatočne zaplnené koreňové kanáliky mŕtvych zubov
- ponechané korene v kosti
- cysty v kosti sánky alebo čeľuste
- sťažené prerezávanie zubov múdrosti
- tvarovo nedokonalé a previsnuté výplne v medzizubných priestoroch
- nevyhovujúce, odstávajúce fixné mostiky a korunky
- parodontitída s hlbokými parodontálnymi vačkami a tvorbou hnisu
- zápal ďasien so zväčšením ďasna vyvolaný dlhodobo nevyhnutným podávaním liekov
- cudzie telesá v kosti
Fokálna infekcia zubného pôvodu je definovaná ako sekundárna alebo celková infekcia spôsobená rozptylom mikroorganizmov do vzdialených orgánov, pričom prvotná infekcia je lokalizovaná v tkanivách apikálneho a marginálneho parodontu. (Browse Medical Dictionary). To znamená, že ak je zápal v okolí zuba odtiaľ sú bakteriálne toxické látky hlavne krvnými cievami odplavené do vzdialených orgánov, kde vyvolávajú zápal toho orgánu alebo zhoršujú stav a komplikujú liečbu už postihnutého orgánu. Obr.
Všetky tieto a niektoré ďalšie stavy je potrebné vyšetriť klinickým vyšetrením zubov a parodontu a určením vitality zuba (chladová skúška reakcie zubnej drene). Nevyhnutným je rtg vyšetrenie , bez ktorého nie je možné potvrdenie alebo vylúčenie ložiskovej infekcie.
Je potrebné si uvedomiť, že tzv. mŕtve zuby (zuby s nálezom na rtg snímke) väčšinou nebolia, rovnako ako nebolí parodontitída a preto je nevyhnutné podrobné vyšetrenie.
Stavy s ložiskovou infekciou sú nebezpečné pre celkovo zdravého človeka, ale najmä pre rizikových pacientov. Z týchto zápalových ložísk sa krvnými a miazgovými cievami rozširujú infekčné produkty baktérií do vzdialenejších tkanív orgánov.
Ide o pacientov:
- transplantovaných alebo zaradených do transplantačného programu
- s ochorením srdca, kde vyvolávajú alebo zápal srdcového svalu alebo sa usádzajú do prirodzenej alebo umelej chlopne a zhoršujú ich funkciu
- s diabetes mellitus (cukrovka), kde neliečená parodontitis zvyšuje glykémiu
- s cievnym ochorením, kde dochádza k zhoršeniu aterosklerózy
- s chronickým zápalom pľúc alebo chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, kde zhoršuje priebeh a liečbu
- v tehotenstve – je príčinou rizikového tehotenstva a predčasného pôrodu s nízkou pôrodnou hmotnosťou dieťaťa.
- s onkologickými ochoreniami
- s chronickým zápalom obličiek, kde zhoršujú a komplikujú liečbu
- u ktorých je príčinou akné
- je príčinou zápalu prínosových dutín
- s osteoporózou
- liečených imunosupresívami
- s reumatologickými ochoreniami
- s krvácaním do mozgu
- s chronickými zmenami na slizniciach ústnej dutiny , napr. ústny lišaj a iné
Je toho príliš mnoho, čo môže zhoršovať zdravotný stav a preto je dôležité si uvedomiť, že tieto stavy väčšinou nebolia, že príčinou môže byť zub, u ktorého bol ošetrený koreňový kanál pred mnohými rokmi a najmä krvácajúce, lesklé a zväčšené ďasná pri parodontitíde v okolí všetkých zubov v ústach.